kvband-color-white

Waltz na cestě z venkovské stodoly až na královský parket

Waltz, ten elegantní tanec v tříčtvrtečním taktu, který dnes považujeme za vrchol společenské noblesy, má kořeny sahající hluboko do evropské historie. Jeho cesta z venkovských slavností až na honosné taneční parkety byla plná zvratů, skandálů a kulturních proměn.

Vídeňský waltz

Waltz, Friedrich a Anneliese, aneb trocha romantiky pro uvedení do kontextu

Představte si pozdní večer ve Vídni. Město září pod tisíci světly, a v honosně vyzdobeném sále císařského paláce právě vrcholí plesová sezóna. Elegantní společnost víří ve tříčtvrtečním taktu za zvuků orchestru Johanna Strausse mladšího, který hraje svou nejnovější skladbu. Mezi desítkami párů na parketu tančí mladý baron Friedrich a jeho tajná láska Anneliese, dcera místního kloboučníka.

Jejich pohyby jsou dokonale sladěné, jako by byli jedním tělem i duší. Friedrich jemně, ale pevně vede Anneliese v rytmu ladného otáčení. Jejich pohledy se střetnou – to není jen tanec, je to vyznání lásky, které jim společenské konvence nikdy nedovolí projevit jinak. Hudba graduje, a když dokončují poslední otočku, svět kolem jako by na chvíli zmizel v mlžném oparu.

Pro Friedricha a Anneliese to však nebyl jen pouhý tanec, ale magická příležitost být spolu, i kdyby jen na pár minut, kdy se okolo nich zastavil svět. Mnozí si při této scéně z romantického příběhu jistě povzdechnou – ach, ta láska!

Waltz

Waltz: Od venkova do honosných sálů

Jak to všechno začalo? Předchůdce dnešního waltzu se zrodil na venkově na počátku 19. století v oblastech Německa a Rakouska. Byl inspirován tehdy populárním „Deutscher Tanz“ a folklórním tancem z regionu Horního Rakouska, známým jako Laendler. Tento tanec měl silný lidový charakter – tančilo se v robustních botách a pohyby zahrnovaly skoky, kleky, tleskání a především točivé figury.

Jakmile vstoupil do města, vypukl skandál

Když se tento tanec rozšířil z venkova do měst, způsobil mezi společenskou elitou rozruch. Těsný tělesný kontakt mezi partnery byl považován za neslušný. Některé církevní autority jej dokonce zakazovaly. Ale i přes počáteční kontroverze se v 19. století waltz stal na evropských dvorech oblíbený. Ve Vídni dosáhl vrcholu popularity díky Johannu Straussovi staršímu a jeho synovi Johannovi Straussovi mladšímu, známými jako „králové valčíku“. Jejich hudba dodala tanci eleganci a sofistikovanost.

Na americkém kontinentu se z něj vyvinula variace známá jako Boston, která měla pomalejší tempo a modernější figury. Po roce 1914 však Boston začal ustupovat novým tanečním stylům, zejména foxtrotu. K standardizaci waltzu došlo ve 20. a 30. letech 20. století. Angličané zrychlili tempo a zavedli přesnější rytmiku. V roce 1933 byl waltz oficiálně zařazen mezi standardní společenské tance.

Zajímavosti o tanci

  • Skandální blízkost: Tanec byl považován za nemorální kvůli těsnému držení partnerů. Některé církevní autority jej zakazovaly jako pohoršující.
  • Rychlost tance: Původní vídeňský waltz měl mnohem rychlejší tempo než dnešní pomalý.
  • Slavní skladatelé: Kromě Straussů přispěli k jeho popularitě i Frédéric Chopin a Pjotr Iljič Čajkovskij.
  • Literární zmínky: Tanec se objevuje například v dílech Jane Austenové, kde doprovází společenské události, a lord Byron jej dokonce satiricky kritizoval ve své básni „The Waltz“.

Moderní podoby a místo na parketu

Dnes existují dvě hlavní varianty tance: anglický, známý svou ladností a pomalým tempem, a vídeňský, který si zachovává rychlé tempo a dynamičnost. Obě verze jsou oblíbené na tanečních soutěžích po celém světě a zůstávají symbolem elegance a romantiky. V našem playlistu pochopitelně waltz nesmí chybět. Považujeme jej za povinnou disciplínu všech kapel, které hrají na plesech.

Tanec, který kdysi začínal na venkovských tancovačkách, se postupně stal ozdobou královských plesů a symbolem kultivovaného společenského života. Jeho melodie a pohyby dodnes okouzlují a připomínají, jak může být tanec nejen zábavou, ale i způsobem vyjádření emocí, které slovy nelze zachytit.

No a jak to dopadlo s Anneliese a Friedrichem?

Když hudba dozněla a tanec skončil, Friedrich jemně pustil Annelieseinu ruku. Oba věděli, že jejich chvíle je u konce, alespoň pro tento večer. V tichosti se odebrali ke straně sálu, kde je skryla přítomnost dalších tanečníků. Friedrich si vzal na památku hedvábnou stuhu z Annelieseiných šatů, zatímco ona si uchovala jeho zdobený kapesník s erbem, jako symbol jejich tajné dohody. Přestože to bylo jen drobné gesto, pro ně znamenalo celý svět. Tichý slib, že jejich láska vydrží navzdory všem překážkám.

Osud jim však nepřál. Zatímco Friedrich musel druhý den odjet na rodinné panství daleko od Vídně, Anneliese zůstala, aby čelila přísným pohledům svého otce. Přesto si oba uchovávali naději. Každý večer, když Friedrich hleděl na stuhu schovanou ve své kapse, věřil, že jednoho dne najde způsob, jak znovu tančit po jejím boku a Anneliese si doma tiše zpívala melodii jejich posledního tance. Věděla, že jejich láska, stejně jako waltz, zůstane nesmrtelná.

Zdroje

Sdílet článek

Ostatní články

I Feel Good

I Feel Good aneb když máte splín, James Brown vás postaví na nohy!

Píseň "I Got You (I Feel Good)", kterou znáte spíš pod názvem "I Feel Good", patří mezi absolutní klasiky. Když ji James Brown vypustil do světa, okamžitě se z ní…
zaber na seniory muz a zena evropa. ruzne barvy vlasu tanci ve spolecenske mistnosti vinetace obrazku tmave barvy 1

Koncert pro seniory v domově Matyáše Nejdek

Hudba má schopnost přinášet radost, vybavit milé vzpomínky a vytvářet společné chvíle, které propojují lidi. Právě těmito myšlenkami se řídily sestřičky z pečovatelského domu Matyáš, když pozvaly KVBAND, aby uspořádal…
Aretha Franklin

I Say a Little Prayer – příběh jedné z nejkrásnějších soulových písní

Když se řekne "I Say a Little Prayer", každému zdatnému hudebnímu fanouškovi se jistě vybaví nezapomenutelná soulová melodie v přednesu Arethy Franklin. Pojďme si rozebrat historii tohoto skvostu, jeho vliv…
Hlasivky

Co dělat, když zpěváka zradí hlasivky: 10 pravidel pro rychlou záchranu před koncertem

Každý zpěvák spoléhá na svůj hlas. Co ale dělat, když hlasivky vypoví službu těsně před koncertem? Žádný strach, naštěstí existují osvědčené způsoby, jak situaci zvládnout a zachránit večer pro sebe,…
Konference

Konference česko-německé spolupráce hasičů

23. Listopadu jsme jako kapela KVBAND dostali tu čest zpestřit výjimečnou konferenci česko-německé spolupráce hasičů. Akci pořádal Sbor dobrovolných hasičů v Krásné u Aše a nabídla bohatý program plný hudby,…
KVBAND
Karlovarská hudební skupina
Hudba pro vaše hosty
Svatby | Plesy | Večírky | Oslavy
Obrysové logo kapely
FAKTURACE
KVBAND hudební produkce
Nad nádražím 338, 363 01 Ostrov
IČ: 73720879
Bankovní spojení: 328411196 / 0300
Nejsme plátci DPH
KVBAND © 1996 - 2025 - Při tvorbě tohoto webu nebyl zraněn žádný hudebník