kvband-color-white
Tanec Jive

Kde se vzal tanec Jive – tanec který rozproudil svět?

Jive je dynamický tanec, který svou energií a rytmem fascinuje tanečníky po celém světě. Zrodil se ve 30. letech v USA, kde se stal populárním díky afroamerické komunitě a následně byl rozšířen americkými vojáky do Evropy. Dnes je nedílnou součástí tanečních soutěží a jeho historie zahrnuje některé z největších hudebních hitů minulého století.

Zrození Jive: Divoké 30. roky v USA

Tanec Jive se začal formovat v afroamerické komunitě ve 30. letech minulého století v USA. Jeho kořeny sahají do tance Jitterbug, který vznikl v Harlemu v New Yorku a byl ovlivněn swingem a jazzem. První zmínky o Jive se datují kolem roku 1934, kdy tento tanec začal získávat na popularitě díky své volnosti pohybu a expresivnímu stylu.

Amerika 50 léta

Jive v Evropě: Tanec, který přivezli američtí vojáci

Během druhé světové války došlo k rozšíření Jive do Evropy, zejména díky americkým vojákům, kteří s sebou přinesli nejen tanec, ale také nové hudební styly. Jive okamžitě zaujal evropské publikum svou nezkrotnou energií a radostí z pohybu. V této době se stal nepostradatelnou součástí společenských večerů a tanečních soutěží.

Největší osobnosti Jive: Kdo proslavil tento tanec?

Mezi největší propagátory Jive patřil především Cab Calloway, americký zpěvák a tanečník, jehož dynamická vystoupení tento styl tance pozvedla na vyšší úroveň. Calloway kombinoval hudební a taneční prvky, čímž přitahoval pozornost nejen v USA, ale také v Evropě, kde se Jive stal součástí tanečního stylu swing.

Cab Calloway

Dalšími ikonami, které významně ovlivnily Jive, byli Elvis Presley a Chuck Berry. Presleyho hit „Jailhouse Rock“ je jednou z neodmyslitelných písní spojených s tímto tancem, a Berryho „Johnny B. Goode“ nastavila laťku pro jive skladby díky svému rychlému tempu a energii.

Jive v tanečních soutěžích: Tanec, který nikdy nezestárne

V roce 1944 byl Jive oficiálně uznán jako jeden ze soutěžních tanců v rámci latinskoamerických tanců. Stal se součástí standardního tanečního repertoáru vedle rumby, samby, cha-chy a paso doble. I dnes, téměř 80 let po svém vzniku, je Jive jedním z nejoblíbenějších tanců na tanečních soutěžích po celém světě, kde tanečníci předvádějí svůj um v jeho rychlých krocích a dynamických rotacích.

10 nejznámějších skladeb pro rytmus Jive: Klasika, která roztančí každého

Jive tanec si nelze představit bez jeho charakteristického hudebního doprovodu. Mezi nejznámější skladby, které doprovázejí Jive, patří tyto klasiky:

  1. „Great Balls of Fire“ – Jerry Lee Lewis
  2. „Rock Around the Clock“ – Bill Haley & His Comets
  3. „Reet Petite“ – Jackie Wilson
  4. „Tutti Frutti“ – Little Richard
  5. „Long Tall Sally“ – Little Richard
  6. „Jailhouse Rock“ – Elvis Presley
  7. „Johnny B. Goode“ – Chuck Berry
  8. „Rip It Up“ – Little Richard
  9. „Shake, Rattle and Roll“ – Big Joe Turner / Bill Haley & His Comets
  10. „Hound Dog“ – Elvis Presley

Tyto skladby dokonale zachycují energii a rychlost, které jsou pro Jive typické. Rytmus je svižný a tanečníci si při něm užívají volnost, kterou tento styl nabízí.

Jive v České republice: Historie a současný stav

Jive si našel cestu do tehdejšího Československa především v období po druhé světové válce, kdy do Evropy proudily nejen nové kulturní vlivy, ale také hudební trendy ze Spojených států. V období 50. a 60. let byl český hudební i taneční život pod silným vlivem rock’n’rollu, který přinesl zábavu a energii do života mladé generace. Jive, jako dynamický tanec spojený s tímto hudebním žánrem, si našel své příznivce hlavně mezi mladými tanečníky, kteří hledali uvolnění a svobodu v pohybu.

V 60. letech se tanec Jive stal v Československu součástí tanečních soutěží, především v rámci amatérských tanečních klubů. Velký podíl na popularizaci Jive měl také rozhlas, kde se hrála nejen domácí, ale i zahraniční hudba. Přestože v době socialistického režimu nebyla západní hudba vždy plně podporována, Jive se v tanečních sálech držel díky své přístupnosti a rytmické jednoduchosti.

Čeští interpreti nezůstali pozadu

České skladby v rytmu jive jsou energickými příklady toho, jak tento dynamický tanec našel své místo na české hudební scéně. Mezi nejznámější patří „Trezor“ od Karla Gotta, který je dodnes jedním z nejpopulárnějších hitů 60. let. Yvonne Přenosilová přispěla skladbami jako Mně se líbí Bob a „Sluníčko“, které se staly hity díky jejich rychlému tempu a chytlavé melodii. Skladba Dej mi víc své lásky od skupiny Olympic přináší do českého jive rock’n’rollový náboj, který doplňuje také balada Co je to láska od Evy Pilarové, česká verze hitu Don’t Be Cruel. Tyto skladby kombinují živou hudbu a rychlý rytmus, což z nich činí ideální volbu pro tanec jive.

Jive v moderní době: Česká taneční scéna dnes

Po pádu železné opony v roce 1989 se otevřely dveře pro nové možnosti, a to nejen ve sféře hudby, ale i tance. V 90. letech se taneční soutěže v Česku začaly více profesionalizovat a Jive se stal pevnou součástí standardních tanečních soutěží. Dnes je Jive tančen na vysoké úrovni jak na amatérských, tak na profesionálních tanečních soutěžích, a české páry dosahují úspěchů na mezinárodní úrovni.

V České republice je Jive jedním z pěti latinskoamerických tanců, které jsou vyučovány v tanečních školách po celé zemi. Taneční školy a kluby nabízejí lekce Jive pro všechny věkové kategorie – od dětí po seniory. Taneční soutěže, jako je například mistrovství ČR v latinskoamerických tancích, jsou pravidelně pořádány a těší se velkému zájmu diváků i médií. Jive je také součástí populárních televizních pořadů, jako je „StarDance“, kde ho diváci mohou sledovat v podání známých osobností a profesionálních tanečníků.

Jive v české populární kultuře a mimo soutěžní parkety

Kromě soutěžní scény se Jive v České republice těší velké oblibě i jako součást společenských tanců. V tanečních kurzech, které jsou tradičním prvkem české společenské kultury, se Jive pravidelně vyučuje a tančí, čímž si získává nové fanoušky napříč generacemi. Jeho hravý a rychlý charakter je velmi atraktivní pro mladé páry, které se chtějí naučit něco živého a zábavného.

I když je Jive v Česku spojen hlavně s tanečními soutěžemi, jeho energická povaha z něj dělá oblíbený tanec na společenských akcích, plesech či zábavách. Při poslechu známých skladeb jako „Great Balls of Fire“ nebo „Rock Around the Clock“ není těžké nechat se unést rytmem a užívat si jeho svižných kroků.

Jive v České republice si prošel dlouhou cestou od prvotního nadšení v poválečných letech až po současnou taneční profesionalizaci. Jeho popularita však neklesá a zůstává oblíbeným tancem pro všechny, kdo mají rádi rychlý pohyb a pozitivní energii.

Star Dance

Světový Jive dnes: Tanec, který přetrvává generace

Ačkoli se může zdát, že Jive patří minulosti, jeho přítomnost je stále velmi živá. Jive je nejen oblíbeným tancem na soutěžních parketech, ale také součástí populární kultury díky televizním pořadům, jako je „StarDance“ nebo „Strictly Come Dancing“. Tančí ho mladí i staří, protože jeho energie a radost z pohybu jsou nadčasové.

Jive je důkazem, že taneční styly mohou nejen přežít, ale i rozkvétat po generace. V našem playlistu naleznete ve stylu Jive jak Dej mi víc své lásky od skupiny Olympic, tak například skladbu Wake Me Up Before You Gogo, kterou zpívala skupina Wham.


Použité zdroje

  • Historie tance Jive – Informace o původu Jive, jeho rozvoji v USA během 30. let, a následné popularizaci v Evropě. Dostupné na: World Dance Sport Federation a Dance Facts.
  • Příchod Jive do Evropy – Údaje o tom, jak američtí vojáci přinesli Jive do Evropy během druhé světové války, a jak se tanec rozšířil po evropských tanečních sálech. Zdroj: BBC – History of Jive.
  • Slavné osobnosti Jive – Cab Calloway a další významné postavy, které přispěly k rozvoji tohoto stylu, včetně hudebních skladatelů a zpěváků. Dostupné na: Swing Music.
  • České skladby v rytmu Jive – Informace o českých písních, jako jsou „Trezor“ a „Sluníčko“, které odpovídají rytmu jive. Dostupné na: Supraphonline, Wikipedia
  • Obrázky: AI

Podobné články

KVBAND © 1996 - 2024 - Při tvorbě tohoto webu skutečně nebyl zraněn žádný hudebník