kvband-color-white
Svatební párty

Původ tradice prvního společného tance novomanželů

První tanec novomanželů je takový ten kouzelný moment, kdy se všichni shromáždí kolem a koukají, jak spolu novomanželé poprvé v roli manžela a manželky kráčejí po parketu. Tahle tradice má kořeny v dávných časech a v různých kulturách, ale dneska to spíš bývá o tom vybrat si skladbu, která pro oba z páru něco znamená.

První společný tanec novomanželů je tradice, která má své hluboké kořeny v mnoha kulturách po celém světě. Původ této tradice se může lišit podle regionu a historického období, ale obecně se jedná o symbolický akt, který představuje začátek nového životního společenství nevěsty a ženicha.

V Evropě se první tanec novomanželů rozšířil především v období renesance, kdy byl tanec velmi důležitou součástí společenského života. Byl často velmi náročný na choreografii a kladl důraz na formálnost i slavnostní atmosféru, což tehdy mělo odrážet společenský status a bohatství tančících párů.

Dnes se první tanec novomanželů obvykle odehrává na začátku svatební hostiny. Pár si k tanci vybírá píseň, která má pro něj zvláštní význam a symbolizuje jejich první společné manželské kroky. I tato tradice je však ovlivněna populární hudbou, filmy a televizí, což novomanželům umožňuje přizpůsobit si tento okamžik podle svého osobního přání a stylu.

4 tipy pro písně na první tanec novomanželů

  • Ed Sheeran – „Thinking Out Loud“ nebo „Perfect„: Ed je prostě mistr v tom dělat písničky, které se hodí přímo na svatební parket.
  • John Legend – „All of Me„: Tuhle baladu asi zná každý a její slova jsou jako stvořená pro svatební první tanec.
  • Elvis Presley – „Can’t Help Falling in Love„: Pro ty, co mají rádi klasiku a chtějí trochu toho oldies vibe.
  • Christina Perri – „A Thousand Years„: Hlavně pro fanoušky Twilight ságy, ale taky pro každého, kdo se chce při tanci pořádně vybrečet.

Ale některé páry to berou trochu netradičně a vyberou si třeba rockový song nebo dokonce rap! Byli jsme svědky, kdy si nevěsta vybrala Highway to Hell od AC/DC. Vskutku, velmi trefné 🙂

První společný tanec celebrit

Celebrity, které si pro svůj první tanec vybrali právě skladbu od Johna Legenda: All of Me, byli například Kim Kardashian a Kanye West. Na své svatbě na tuto skladbu tančili v roce 2014 a nešlo jen o obyčejnou nahrávku, ale o živé vystoupení samotného Johna Legenda, který byl na svatbě osobně! Tento okamžik dodal jejich prvnímu tanci extra magickou atmosféru.

Další slavný pár, který si vybral netradiční píseň, byli princ William a Kate Middleton, vévodkyně z Cambridge. Na své svatební recepci v roce 2011 tančili svůj první tanec na píseň „Your Song“ v podání Ellie Goulding. Co je na tomto ale zajímavé, je, že šlo o cover verzi klasického hitu od Eltona Johna, což dodalo jejich tanci moderní twist, zatímco zachovalo královskou eleganci.

Tanec novomanželů
Tanec novomanželů

Další příklady pro inspiraci

  1. George Clooney a Amal Clooney: Na své svatbě v Benátkách v roce 2014 si tento pár vybral pro svůj první tanec klasiku „Why Shouldn’t I?“ od Cole Portera. Tento výběr nejenže odrážel jejich sofistikovaný vkus, ale také nostalgický pohled na lásku a romantiku.
  2. Beyoncé a Jay-Z: Tento hudební power couple tančil na své svatbě v roce 2008 na píseň „Crazy in Love„, která nejenže je jedním z jejich největších hitů, ale také skvěle vystihuje jejich vztah. Je to údajně píseň, která je zvlášť blízká jejich srdcím, protože označuje začátek jejich společné hudební i osobní cesty.
  3. Joe Jonas a Sophie Turner: Tento pár si na své svatbě ve Francii v roce 2019 vybral pro svůj první tanec píseň „Paper Rings“ od Taylor Swift. Je to trochu překvapivý výběr, ale píseň s radostným rytmem a textem o nekomplikované lásce perfektně pasovala k atmosféře jejich veselé a neformální svatby.
  4. Justin Timberlake a Jessica Biel: Na své svatbě v roce 2012 měli jako první tanec píseň „A Song for You“ od Donnyho Hathawaye. Justin Timberlake dokonce píseň zazpíval pro Jessicu na jejich svatební recepci, což přidal osobní a emotivní dotek k jejich speciálnímu dni.

Hvězdy tančí. Anebo ne.

No a pak jsou tu ti, co se rozhodnou celý ten svůj první tanec vysloveně zinscenovat a překvapí všechny hosty náročnou choreografií, která má víc společného s „Tanečními hvězdami“ než s tradičním ploužákem. Přestože se občas stane, že tančící pár zapomene svou „nadřenou“ choreografii přímo uprostřed tance a je pak nucen k improvizovat, nevadí to. Spolehlivě to povede k dobré zábavě všech přítomných.

První tanec si hlavně užijte

Takže i když má tradice prvního tance své hluboké kořeny, dneska je to hlavně o tom, udělat si ten moment po svém a především si ho užít. Ať už si vyberete láskyplnou baladu nebo něco úplně bláznivého. Kapela KVBAND vám drží palce při výběru.

Podobné články

KVBAND © 1996 - 2024 - Při tvorbě tohoto webu skutečně nebyl zraněn žádný hudebník