Když se řekne Lady Carneval, každý fanoušek Karla Gotta si vybaví melodii, která zvedá ze židle i po více než 50 letech. Ale jak tahle legenda vlastně vznikla? Co se stalo, že Karel Svoboda a Jiří Štaidl napsali hit, který se stal mezinárodní senzací během jedné noci plné inspirace a spontánnosti? Přečtěte si příběh o tom, jak „jeden chlapský večírek“ stvořil nesmrtelný hit, který byl přeložen do více než 36 jazyků, a stále roztáčí parkety po celém světě!
Když se řekne Lady Carneval, každý si okamžitě vybaví nezapomenutelný hlas Karla Gotta, rozvlněné boky na parketu a melodii, která vám uvízne v hlavě rychleji než otravný popěvek z reklamy na prací prášek. Ale málokdo tuší, že tenhle megahit nevznikal roky v hlubokém tvůrčím procesu. Kdepak! Byl to skoro závod s časem – něco jako „písničkářský maraton na jedno kafe a cigaretu“.
Píše se rok 1968. Svět má své revoluce a my máme Lady Carneval. Za vše můžeme poděkovat Karlu Svobodovi a Jiřímu Štaidlovi, kteří se rozhodli v jeden večer stvořit píseň, která Karla Gotta pošle na mezinárodní hudební scénu. Jak to probíhalo? No, představte si klasický večírek. Chlapi si sedli, něco málo popili, a najednou volá Gott: „Hej, kluci, co ta moje nová písnička na festival? Už to máte?“ Samozřejmě! Prý už hotovo. Kecy v kleci, že jo. Ve skutečnosti neměli nic, ale múza prý přišla kolem čtvrté ráno, a bum! Bylo hotovo. Kdyby se z tohohle dělala olympijská disciplína, ti dva by měli zlatou medaili (Hlavný Denník).
Tahle hitovka byla původně složena pro festival Zlatý Kohout 68, kde to měla rozbalit v plné parádě. A rozbalila. Lidi z ní šíleli, a to nejen v Československu. Představte si to – tahle píseň byla přeložena do 36 jazyků! Nejspíš i mimozemšťané na Marsu znají nějakou svou verzi. Od Německa přes Španělsko až po Latinskou Ameriku, všude se zpívala Lady Carneval. Kdyby to dneska bylo na Spotify, byl by to nejspíš hit každé druhé svatby a karnevalu od Rio de Janeira po Horní Dolní( Hlavný Denník)( ČSFD.cz).
Gott to samozřejmě odzpíval tak, že každý taneční parket hořel, ale za hudbou a textem stáli právě Svoboda a Štaidl. A jak rychle to šlo? No, rychleji než objednávka na rozvoz pizzy. Říká se, že nejlepší hity vznikají ve stavu naprostého nadšení a inspirace – no a tady to byl zářný příklad. Něco mezi „jdeme na to“ a „sakra, už to mělo být hotové včera“. Text Lady Carneval je chytlavý, melodie je tak návyková, že by mohla být na seznamu zakázaných látek. Prostě, píseň složená z ničeho se stala něčím, co zbožňuje několik generací (Médium.cz).
Možná si říkáte, že Lady Carneval je prostě klasika, kterou může zazpívat jen jeden Karel. Chyba lávky. letech Tuhle písničku si oblíbila řada hvězd mimo Česko. Například španělský šarmér Julio Iglesias zařadil v 70 letech Lady Carneval v do svého repertoáru. A když si na parketu zazpívá Lady Carneval i Rudolf Schock, to už víte, že je to něco! Ač to zní divně, i německý tenorista se do téhle melodie pustil s vervou, kterou byste od něj možná nečekali. A to je teprve začátek – další hvězdy po Evropě si ji střihly v různých jazykových verzích( ČSFD.cz).
Píseň není jen o karnevalu a tanci. Je to hymna radosti, oslav a všeho, co vás nutí dát ruce nahoru a zapomenout na starosti. Každý, kdo ji slyší, se prostě musí usmát. Svoboda to všechno vmáčkl do tří minut čisté hudební euforie. A teď si představte tu tíhu: máte složit hit pro Karla Gotta, co bude hrát na festivalech po celém světě, a máte na to čas tak akorát na jedno espresso. A oni to zvládli! Prostě Lady Carneval.
Pokud jste viděli původní klip k této písni, možná vás lehce polilo horko. Přiznejme si, že vizuál nebyl zrovna to, co by získalo Oscara. No, dneska by to klidně mohli nazvat „retro“ a byl by z toho hipsterský hit. Ale co, tehdy to bylo jedno – hlavní byla hudba. A ta je dokonalá. Takže jestli vám klip přijde spíš jako parodie na karneval, zavřete oči a nechte se unášet melodií.
Jak to celé shrnout? Lady Carneval je jednou z těch písní, která nestárne. Byla napsána za pár minut, ale její melodie a text se staly nadčasovými. Můžeme ji slyšet na plesech, v rádiích, na mezinárodních festivalech i na soukromých večírcích. A pokaždé nás přenese zpátky do doby, kdy byl Karel Gott vrcholem české hudební scény. Jestli máte den blbec, pusťte si Lady Carneval a garantujeme vám, že hned začnete tančit, ať jste kdekoliv.
Takže teď už víte – příště, až uslyšíte tuhle písničku, vzpomeňte si na pánský večírek, který vedl k jejímu vzniku, a přemýšlejte, jak je možné, že z pár hodin kreativní euforie vzešlo něco, co přetrvá celé věky?
V kapele jsme tenhle hit zařadili do repertoáru, protože skutečně dokáže lidi zvednout ze židle. Rádi ji hrajeme hlavně kvůli její energii a skvělému rytmu.
Médium.cz: Příběh Lady Carneval
Hlavní deník: Expresní vznik Lady Carneval
ČSFD.cz: Karel Gott: Lady Carneval (1968)